Zanesená stoupačka TUV
Ve všech typech teplovodních zařízení se vytvářejí usazeniny charakteru „vodního nebo kotelního kamene“. Průtokové cesty se postupně zužují a ucpávají. Dochází k výrazným tepelným ztrátám, provoz zařízení se prodražuje a jejich životnost snižuje. Čštění všem podobným jevům účinně zamezuje – náklady na tuto službu se rychle vracejí v podobě úpor za energie a za opravy havárií.
V každé topné (i upravované) vodě jsou obsaženy kolonie bakterií, které se živí korozí potrubí a radiátorů. Kombinací koroze a miliard uhynulých mikroorganismů vzniká černá mazlavá hmota působící na stěnách systému jako tepelný izolant. Dochází ke snížení přenosu tepla a je nutné zvyšovat výkon zdroje, což vede ke snížení jeho životnosti a zároveň k enenrgetickým ztrátám.
Po deseti letech provozu topný systém snižuje efektivitu o 10 – 20%. POZOR! Při výměně zdrojů vytápění je nutné vyčistit celou soustavu! Jinak hrozí odmítnutí reklamace nových zařízení z důvodu chybné instalace. Zejména u litinových kotlů se v místě největšího ohřevu úsady vypalují do značné tvrdosti. Takzvaný kotelní kámen narůstá a permanentním přehříváním se rozpíná až dojde k prasknutí kotlového článku. Po opravě se musí kotel nutně chemicky vyčistit, jinak analogicky praskají i další části výměníku.
Úspora vyčištěním kotle po čtyřech letech provozu je na úrovni 15%. Po osmi letech to může být i 50%. Akutní servisní zásah při výměně kotlového článku je vždy dražší než vyčištění.
Orientační ceník
Cana za vyčištění zařízení domácností s výkonem do 50kw nebo s objemem do 100 litrů se pohybuje v rozpětí 3 000Kč až 5000 Kč.
Cena za vyčištění stoupačky TUV čtyřpatrového domu je 5000Kč.
Cena za vyčištění topného systému se určuje dle konkrtétní zakázky, orientačně je to 750 Kč až 1200 Kč za radiátor.