Cílem dezinformačních aktivit je podněcovat člověka k pochybnostem a zničit vrozenou schopnost zdravého úsudku (selský rozum). Dezinformátoři vítězí ve chvíli, kdy uveříme pocitu, že na každém kroku číhá konspirace, nic není stoprocentní pravda a "kdoví, jak to vlastně všechno je". Dlouhodobě takový stav může vést k silným depresím, pocitu osamění a jiným patologickým stavům.
Typickým výsledkem je např. teze "Sametová revoluce v listopadu 1989 byla pečlivě připravená a provedená tajnými službami." Účelem této dezinformace je vyvrátit v lidech pocit soudržnosti, přesvědčit je v bezvýznamnost jednotlivce a vnutit představu, že nemá nemá smysl nic dělat.Druhým nejnebezpečnějším prostředkem manipulace je ideologické rozdělení společnosti. Složité a komplikované vztahy jsou představovány černobíle jako "dobro a zlo".
Často se využívá tzv. vyváženosti: tipicky kritizuje-li někdo diktátorské projevy Putinova režimu (např. vraždění novinářů), oponent začne vršit kritiku USA či EU - od věcné roviny problému tak automaticky přejdeme do emoční ideologické bitvy, při níž platí otřepané "když se dva hádají, třetí se směje". Pokud bychom ale srovnali počty mrtvých novinářů násilnou smrtí v EU, USA a v Rusku, vítěz bude jasný a výsledek nezvratný - tedy pokud nakonec nezazní věta "A jak víš, že nejsou ty statistiky zfalšované?"...Je to úplně stejné, jako když nakupujete nějaký spotřebič. Buď podlehnete reklamě anebo srovnáte několik výrobků, mrknete na testy, recenze a pak se rozhodnete na principu poměru „cena/výkon“. Takže jak jednoduše a hlavně rychle ověřit věrohodnost zprávy? V první řadě se spolehněte na svůj vlastní rozum a zkušenost: